ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ NEDİR?

Güzel bir gülüşe sahip olmak herkesin hayalidir. İnsanlarla konuştuğumuzda bıraktığımız ilk etkide dişlerimizin payı oldukça büyüktür. Ancak herkesin doğal yollarla diş estetiğine sahip olması mümkün değildir. Dişlerdeki mevcut eski dolgular, sigara ve kahve tüketimne bağlı renklenmeler, çapraşık ya da kırılmış dişler, diş eti hastalıklarına bağlı kötü görüntüler diş estetiğimizi bozabilir.
Günümüzde ilerleyen teknoloji sayesinde estetik diş hekimliğinde pek çok çarpıcı gelişme meydana gelmiştir. Eskiden estetiği sağlamak için bütün dişlerin kesilip küçültülerek, üzerine porselen kuronlar yapılması elde olan en iyi yöntemken, artık dişlere aşındırma bile yapmadan porselen laminate veneer yapılarak hastaya istediği estetik görünümü vermek mümkün.
Estetik diş hekimliğinin amacı dişlerinizin ve dolayısıyla gülüşünüzün daha hoş gözükmesi için koruyucu yöntemlerin sağlanmasıdır. İhtiyaca göre bu eskimiş bir dolgunun değişmesi de olabilir, tüm dişlerinizin kapanış ve görünüşünün düzenlenmesi de olabilir.

Estetik diş hekimliiğindeki uygulamaları şu şekilde sıralayabiliriz: 
* Ön bölge dişlerde, renklenmiş eski dolguların değiştirilmesi 
* Dişlerin beyazlatılması 
* Dişler arasındaki diestemaların(boşlukların) kapatılması 
* Dişlerin renk şekil ve dizilişlerişlerinin değiştirilmesi için porselen laminate veneer kullanılması 
* Dişeti seviyelenmesinin yapılması 
* Aşınmaya bağlı diş dokusu kayıplarının doğru boyutlara kavuşturulmaso 
* Diş eti çekimlerinin yumuşak doku greftleri ile giderilmesi 
* Diş eksiklerinin implant veya köprü uygulamaları ile giderilmesi