UYKU APNESİ NEDİR? HORLAMA PROTEZLERİ NİÇİN KULLANILIR?


 
​İnsan ömrünün ortalama olarak üçte biri uyku ile geçiyor. Sağlıklı bir yaşam için kaliteli uyku büyük önem taşımaktadır. Kalitesiz uyku; gündüz sürekli uyur halde dolaşma, konsantrasyon eksikliği gibi şikayetlere yol açarken, yüksek tansiyon, kalpte ritim bozuklukları, felç ve ani gece ölümlerine neden olabilen uyku apnesine de neden olabiliyor.
Uyku apnesi, horlamanın neden olduğu en önemli hastalıklardan biridir ve uykuda solunum durması olarak ifade edilir. Gece boyu defalarca tekrarlayabilen uyku apnesi sırasında, üst solunum yollarının açık kalmasını sağlayan kaslarda gevşeme olur. Dil kökü veya yumuşak damağın veya aşırı büyümüş bademciklerinin hava yolunu tıkaması sonucunda en az 10 saniye nefes alamamak uyku apnesi olarak adlandırılır.
Horlamaya karşı uygulanan ameliyatların uzun dönem başarılarının düşük olması ve uyku apneli hastaların gece taktıkları CPAP-Maskelerinin hastalar tarafından zor tolere edilmesinden dolayı yeni arayışlar sürmektedir. Son zamanlarda kabul gören, her gece uyurken dişlere takılan ve kişinin çene yapısına göre ayarlanarak, alt çene ile birlikte dili de öne doğru çekip, dil arkasındaki hava yolunu açan horlama protezleri ile %80’lere ulaşan başarılı sonuçlar alınmaktadır. Horlama protezleri aynı zamanda uyku esnasında kas gevşemesinden kaynaklanan ağız açılmalarını da engelleyerek, horlamayla birlikte uyku apnesini de azaltmakta ve hastada da diş gıcırdatma, sıkma gibi şikayetleri de tedavi etmek için kullanılabilen iyi bir yöntemdir.
Ağız içinde yabancı cisime karşı tükürük artışı, sabahları çene eklemlerinde hafif ağrı başlangıç rahatsızlıklarıdır ve iki haftalık alışma safhasından sonra genelde bu şikayetler bitmektedir. Geceleri kullanılan bu aygıtlar, yer kaplamayan ve seyahatlerde de yanınıza alabileceğiniz iyi bir tedavi alternatifi oluşturmaktadır. Diş hekimleri veya Kulak Burun Boğaz uzmanları tarafından muayene edilip karar verildikten sonra kolaylıkla hazırlanabilir.