DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHING) NASIL YAPILIR?

Diş beyazlatma; estetik diş hekimliğinde sık kullanılan prosedürlerden biridir. Doğru teknik ve malzemelerle dişlere zarar vermediği, yıllar içinde oluşan ve temizlikle çıkmayan lekeleri dişlerden uzaklaştırdığı görülmüştür. 

Diş beyazlatma işlemi hekimin kontrolü altında yapılması gerekmektedir. Beyazlatma işlemi için hastanın ve tekniğin doğru seçilmesi gerekir. Herkes için uygun olmayabilir. 15 yaş öncesi gençlerde, ileri derecede diş hassasiyeti olan bireylerde, diş eti çekilmeleri sonucu kök yüzeyinin açığa çıktığı durumlarda, çürük kavitelerinin bulunduğu dişlerde, mine yapısı incelmiş yüksek transparent karakterde olanlarda ve aşırı çapraşıklığın bulunduğu ağızlarda beyazlatma işlemi önerilmez. İşlem için uygun olup olmadığı hekim tarafından mutlaka tespit edilmeli ve gereken önlemler alınmalıdır. 

İki tip beyazlatma yöntemi vardır.

Ofis tipi beyazlatma: Tek seferde hekim kontrolünde yapılan yaklaşık 1 saat süren beyazlatma tipidir. 
Ev tipi beyazlatma: Kişiye özel plaklarla 5-10 gün arası değişen sürelerle 15 dakikadan 6 saate kadar değişen seanslar halinde evde diş beyazlatma uygulamaları yapılabilmektedir. 
Ayrıca kanal tedavisi sonrası renklenmiş dişlerde "internal bleaching" olarak adlandırılan, dişi içerden beyazlatma yöntemi de uygulanabilmektedir.